W obliczu dynamicznych zmian ekonomicznych, rząd w ubiegłym roku wyszedł naprzeciw potrzebom kredytobiorców. Wakacje kredytowe, bo o nich mowa, to rozwiązanie umożliwiające przerwę w spłacie zarówno kapitału, jak i odsetek (z pominięciem opłat ubezpieczeniowych). Mimo że skorzystało z niego już blisko 1 mln Polaków, ma swoje restrykcje i ograniczenia. Co warto wiedzieć o wakacjach kredytowych w 2023 roku? Kto nie skorzysta z tej opcji? Przekonaj się!
Czym są wakacje kredytowe?
Kto może wstrzymać spłatę?
Ile razy i kiedy skorzystać z wakacji kredytowych?
w 2022 roku oraz po jednym wybranym miesiącu w każdym kwartale 2023 roku.
Warto zaznaczyć, że większość kredytów hipotecznych w Polsce jest oprocentowana według zmiennej stopy procentowej. W takich wypadkach wysokość raty zależna jest od warunków rynkowych i decyzji RPP.
Po cyklu 11. podwyżek stóp, RPP od września utrzymuje je na stałym poziomie. Nie oznacza to, że nie mogą pojawić się kolejne wzrosty, np. na początku 2023 roku.
Wydaje się więc, że ratę kredytu warto zawiesić wtedy, kiedy jest ona najwyższa. Trudno jednak prognozować, jak zmieni się po kolejnym posiedzeniu RPP.
PRZYKŁAD:
Gdy zdecydowaliśmy się na wstrzymanie raty kredytu hipotecznego, a termin spłaty przypada na każdy 1. dzień miesiąca, stosowne kroki (m.in. wniosek) należy podjąć najpóźniej do ostatniego dnia poprzedzającego miesiąca.
Gdzie złożyć wniosek?
Wakacje kredytowe a inne przerwy w spłacie
W przypadku rządowych wakacji kredytowych 2023 r. jest inaczej. Pozytywnie rozpatrzony wniosek skutkuje miesięczną pauzą, obejmującą całą płatność i w przeciwieństwie do innych ulg wydłuża okres kredytowania. Jeśli potrzebujesz więcej informacji – skorzystaj z pomocy eksperta Phinance.
Porównanie wakacji kredytowych 2022 r. a 2023 r.
Co zrobić z zaoszczędzoną kwotą?
PRZYKŁAD:
Comiesięczna rata hipoteki wzrosła nam z 1600 do 2300 zł. Korzystając z 4. miesięcy wakacji kredytowych, w 2023 roku wpłacimy do banku mniej o ponad 9 000 zł. To szansa, by dobrze zagospodarować tę sumę.
Wakacje kredytowe – czy warto?
Eksperci skłaniają się ku stwierdzeniu, że wakacje kredytowe to korzystna okazja dla każdego kredytobiorcy.
Umożliwiają Polakom samodzielne rozdysponowanie pieniędzmi (zachęcając przynajmniej część osób do edukacji ekonomicznej), które w normalnej sytuacji wpłaciliby do banku, podreperowanie domowego budżetu czy założenie terminowej lokaty, mogącej – na przestrzeni czasu – generować oszczędności. Każdy przypadek jest inny, dlatego swoje zastrzeżenia, możliwości i cele warto przeanalizować z pomocą doświadczonych analityków i doradców.
Potrzebujesz więcej informacji na temat wakacji kredytowych? Szukasz eksperta, którzy pomoże Ci w zarządzaniu budżetem? Napisz lub zadzwoń – zespół Phinance wesprze Cię na każdym kroku drogi do wolności finansowej.
Powyższy artykuł nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor ich opracowania, ani Phinance S.A., nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym tekście. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest niezgodne z prawem.