Stoimy w obliczu ogromnych zmian społecznych. W najbliższych dekadach będziemy zmagać się z problemem zmniejszającej się liczby osób pracujących i pytaniami, jak wypłacać emerytury i jak dbać o starzejące się społeczeństwo. Liczne badania pokazują, że „dobrze już było”. Zatem, co przyniesie przyszłość?
Przede wszystkim wyzwania dla gospodarki, systemu zabezpieczeń społecznych (emerytury) i systemu opieki zdrowotnej, który będzie musiał radzić sobie ze zwiększająca się liczbą pacjentów, ponieważ rośnie oczekiwana długość życia Polek i Polaków. Prześledźmy zatem, z czym przyjdzie się nam wszystkim mierzyć w kontekście jesieni życia i emerytury.
Przyczyny spadku dzietności
- Zmiany społeczno-kulturowe.
- Wzrost znaczenia kariery zawodowej wśród kobiet.
- Trudności ekonomiczne i brak stabilności zatrudnienia.
- Brak wsparcia dla rodzin wielodzietnych.
Zmiany społeczno-kulturowe
Ciekawostka: z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2022 r. w Polsce urodziło się 305 tys. dzieci, a w 2023 r. 272 tysięcy i była to najniższa wartość od zakończenia II wojny światowej.
Trudności ekonomiczne i brak stabilności zatrudnienia
- niepewność na rynku pracy;
- inflacja;
- niepewność w charakterze ogólnej perspektywy międzynarodowej związanej z wojną na Ukrainie;
- czynniki indywidualne.
Konsekwencje spadku dzietności dla systemu emerytalnego
- Zmniejszająca się liczba osób pracujących a rosnąca liczba emerytów.
- Wpływ na finansowanie systemu emerytalnego.
- Potencjalne obciążenie dla przyszłych pokoleń.
- kobiety;
- osoby ubezpieczone w KRUS;
- osoby, które przez większość aktywności zawodowej były bezrobotne lub zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych.
Przykład
- Jakie są obecnie Twoje koszty życia?
- Uważasz, że ceny w sklepach i za media będą rosnąć czy spadać w przyszłości?
- Ile pieniędzy będziesz potrzebować w przyszłości na leki?
Rola indywidualnych oszczędności i inwestycji
W dzisiejszych czasach samodzielne oszczędzanie staje się coraz bardziej istotne, nie tylko z perspektywy finansowej niezależności, ale również w kontekście dostosowania produktów i usług do indywidualnych potrzeb klienta. Każdy z nas znajduje się w innej sytuacji finansowej, co wymaga zindywidualizowanego podejścia do oszczędzania. Tworzenie planu oszczędnościowego dostosowanego do naszych możliwości i potrzeb jest kluczowe. W ten sposób możemy uniknąć niepotrzebnych wyrzeczeń, jednocześnie budując solidne fundamenty finansowej przyszłości. Zdajemy sobie sprawę, z tego że nasi klienci to tacy sami ludzie jak my. Też mają swoje wyzwania życiowe, rodziny i zdrowotne dlatego przykładamy bardzo dużą wagę do tego jakie zalety i ułatwienia muszą znaleźć się w rozwiązaniach finansowych, aby długofalowo pomagać budować majątek.W naszej ofercie są produkty finansowe, które są elastyczne i dopasowane do różnorodnych wymagań klientów. Dzięki temu, każdy może znaleźć rozwiązanie idealnie odpowiadające jego specyficznym warunkom, co z kolei sprzyja bardziej efektywnemu oszczędzaniu i inwestowaniu. Nasz zespół doradców finansowych pomoże w zrozumieniu podstawowych zasad zarządzania pieniędzmi, takich jak budżetowanie, inwestowanie czy planowanie długoterminowe, co pozwala na świadome podejmowanie decyzji i unikanie pułapek finansowych. Regularne oszczędzanie niesie ze sobą wiele korzyści. Oprócz oczywistego zwiększenia bezpieczeństwa finansowego, daje nam również możliwość realizacji marzeń i planów, które wymagają większych nakładów finansowych. Dzięki oszczędzaniu, możemy zaplanować wakacje marzeń, edukację dla naszych dzieci, wcześniejszą emeryturę czy nawet wcześniejszą spłatę kredytu.
Andrzej Kowerdej, Dyrektor Departamentu Ochronnych Ubezpieczeń na Życie Phinance S.A.
- Indywidualne Konto Emerytalne – IKE;
- Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego – IKZE;
- Gwarantowane produkty oszczędnościowe;
- Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe;
- Pracownicze Plany Kapitałowe – PPK;
- Pracownicze Plany Emerytalne – PPE;
- Dochód pasywny – np. czynsz z wynajmu nieruchomości; dywidenta od akcji;
- Fundusze inwestycyjne;
- Obligacje Skarbu Państwa;
- Metale i kamienie szlachetne, np. złoto, srebro, diamenty.