Koniec roku zbliża się wielkimi krokami. Niestety ten grudzień zdecydowanie różni się od poprzednich. Wysoka inflacja, rosnące raty kredytów, malejące oszczędności, ryzyko wzrostu bezrobocia i inne… Dlatego tak istotne jest, by pod koniec roku zaplanować to, jak będą wyglądały nasze finanse oraz przygotować się na różne możliwe scenariusze. Planowanie domowego budżetu to objaw rozsądnego podejścia do finansów i zapobiegliwości.
W pierwszej kolejności należy zatem zadbać o zdrową strukturę naszego domowego budżetu. Dlaczego jest to ważne i co w praktyce oznacza? Niestety w naszych warunkach ekonomicznych nie możemy zadłużać się zawsze i w nieskończoność, aby w czasach prosperity za pożyczone pieniądze spełniać marzenia, a w czasach dekoniunktury nie musieć zaciskać pasa. Musimy postępować zgodnie z zasadami i korzystać z dostępnych narzędzi.
Z historii wiemy, że okres spowolnienia gospodarczego oraz recesji od zawsze przyspieszał narastające od lat rozwarstwienie społeczne. To z kolei powoduje, że dzisiejsza sytuacja gospodarstw domowych jest skrajnie różna. W momencie, w którym jedni zastanawiają się z jakich wydatków zrezygnować, aby stać ich było na zakup odpowiedniej ilości opału na zimę, inni w tym czasie planują ferie zimowe na Malediwach ciesząc się, że ceny tych z kolei spadły i wydadzą mniej niż w zeszłym roku. Mimo tak skrajnie różnej sytuacji finansowej i jednych, i drugich cały czas obowiązują te same zasady.
Pierwsza zasada planowania budżetu brzmi: Generuj wyższy przychód niż koszty. Częściej jednak łatwiej jest to napisać niż wykonać. Dlatego, aby nie skupiać się na frustracji, warto przede wszystkim skorzystać z poniższych rad:
1. Uderz w inflację promocjami oraz naucz się negocjować ceny!
Im wcześniej uświadomisz sobie jakie istotne wydatki czekają Cię w przyszłym roku tym większe szanse sobie dajesz, aby nabyć daną rzecz w dobrej cenie. Nie pozwól sobie, aby presja czasowa zmusiła Cię do niekorzystnych warunków zakupu. Zmień swoje nawyki jako konsument. Jeden z największych wzrostów cen odnotowują wyroby spożywcze. W październiku 2022 najbardziej drożały żywność i napoje – 21,9% rok do roku. Rób zakupy w sklepach online. Oprócz tego, że łatwo porównasz ceny danego produktu u różnych producentów w sklepie (co nie jest łatwe do zrobienia w sklepie stacjonarnym) to w bardzo wielu wypadkach otrzymasz dodatkowy rabat na pierwsze zakupy, często to aż 25 zł. Przy zakupach za 250 zł to, aż 10% rabatu.
Po drugie korzystając z różnych dostawców możesz kupować u danego to co ma akurat w najlepszej cenie. Kolejnym aspektem jest często oszczędność paliwa, bo przy zakupach za wskazaną kwotę nie zapłacisz nic za dostawę. Oszczędności czasu nie będziemy wyceniać, bo dla każdego z nas ma on inną wartość.
2. Pamiętaj o rosnących ratach
Dla wielu gospodarstw domowych to największa, stała pozycja w comiesięcznych wydatkach. Jeżeli jeszcze nie złożyłeś wniosku o Rządowe Wakacje Kredytowe zrób to jak najszybciej! Co zyskasz? W każdym jednym miesiącu kwartału roku 2023 będziesz mógł nie zapłacić raty! To absolutnie kluczowa decyzja dla Twojego budżetu na przyszły rok. W ten sposób możesz obniżyć swoje zobowiązania ratalne z tytułu złotówkowego kredytu hipotecznego o 33,3%.
3. Jeśli masz oszczędności, zadbaj o nie
Nie dla każdego, mimo bardzo istotnej przeceny wielu klas aktywów i być może wielu okazji inwestycyjnych, jest to najwłaściwszy moment na eksponowanie pieniędzy na ryzyko inwestycyjne. Na pewno dla każdego kto trzyma pieniądze w gotówce, a przypomnijmy, że 70% oszczędności Polaków tak właśnie jest ulokowanych, to czas na weryfikację, który bank zapłaci mi więcej za przechowanie moich pieniędzy.
Zwróć uwagę na to, że bank, w którym masz dziś oszczędności płaci Ci za to, że nimi obraca wielokrotnie mniej niż komuś kto przyniesie do niego nowe środki. To dla banku czysty biznes, który jest możliwy tylko i wyłącznie dzięki lenistwu jego klientów. Często raptem zainwestowanie godziny w wizytę w dowolnym banku i przeniesienie tam środków może być warte dla Ciebie ok 4%-6% rocznie. Dbanie o swoje oszczędności to jeden ze sposobów na zwiększenie przychodów i wpływów do domowego budżetu.
4. Sprawdź wydatki na produkty finansowe
Jeżeli korzystasz z różnych produktów finansowych, takich jak ubezpieczenie mieszkania, samochodu, na życie, chorobowego czy programów III filarowych to poddaj je weryfikacji. Dzięki właściwemu doborowi produktów możesz w sposób odczuwalny zwiększyć swoje dochody!
Tak, dobrze przeczytałeś. Gromadząc środki na emeryturę w najwłaściwszych do tego rozwiązaniach możesz zwiększyć swoje dochody. Jak? Po pierwsze dzięki uldze w podatku PIT wynikającej z korzystania z IKZE możesz otrzymać nawet do 3411,07zł zwrotu podatku już na początku 2023 roku. Po drugie jako zatrudniony na umowę o pracę możesz zapisać się do Pracowniczego Planu Kapitałowego. Dzięki temu dasz sobie rękoma swojego pracodawcy minimum 1,5% podwyżkę, to Ci gwarantuje ustawa o PPK!
5. Bądź zaangażowanym i aktywnym pracownikiem
Szanuj swoje miejsce pracy, bądź wartościowym członkiem zespołu. Ryzyko wzrostu bezrobocia jest znaczące, a kryzysowe miesiące mogą być długie. W wielu branżach rynek pracownika ciągle jest faktem, ale jeśli w Twojej niekoniecznie, lepiej nie narażać się teraz na ryzyko utraty zatrudnienia.
Pamiętaj:
Budżet domowy ma dwie strony równania, to ile do niego wpływa oraz to, ile wydajemy. Najczęściej mamy wpływ na oba te elementy. Sztuką jest zachować zdrowy bilans, a im bardziej dodatni tym szybciej osiągniemy poczucie finansowego bezpieczeństwa.
Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu!