Nasze myślenie o pracy ewoluuje bardzo dynamicznie, a ostatnie lata ze względu na pandemię oraz zmienioną organizację pracy, sporo tutaj namieszały. Dziś, w wielu wypadkach, nie sposób oddzielić pracy od życia prywatnego, a oba te obszary w sposób oczywisty się przeplatają. Czy więc work-life balance ma jeszcze rację bytu, czy raczej większe uzasadnienie ma work-life integration? Jak to robimy w Phinance?
Oddzielenie pracy od życia prywatnego to szczytna idea, ale coraz mniej sprawdzająca się w warunkach naszego dzisiejszego modelu pracy i myślenia o życiu. Praca, dla wielu osób, jest po prostu częścią życia, a jej sztuczne oddzielenie od innych obszarów, nie ma sensu.
We współczesnym świecie mamy coraz więcej wyzwań, a technologia umożliwia nam pracę właściwie z każdego miejsca, w dowolnym czasie, bez konieczności ustalania sztywnych godzin pracy, które dla wielu osób wcale nie są aż tak bardzo atrakcyjne.
Dlaczego work-life balance nie zawsze działa?
Żyjemy coraz szybciej i intensywniej, dlatego work-life balance, które ma już około 50 lat, nieco się zdezaktualizowało. Coraz mniej osób chce „twardych” ograniczeń i podziałów, a korzyści wynikające z narzucania sobie sztywnych ram, w których realizujemy się zawodowo i prywatnie, nieraz nie są wcale takie oczywiste. Zamiast dawać spokój i satysfakcję, są przyczyną problemów, utrudniają organizację codzienności czy wprowadzają emocjonalne napięcie, którego przecież chcieliśmy uniknąć.
Czy więc warto upierać się przy takim podziale, a jeśli nie, to czym możemy go zastąpić?
Work- life integration - o co chodzi?
Work-life integration różni się dość zasadniczo od popularnej koncepcji work-life balance, chociaż w teorii cel jest ten sam. Organizacja pracy i życia w obu wariantach ma sprzyjać naszemu większemu zadowoleniu, redukować stres i podnosić poziom ogólnej satysfakcji w obszarze praca – życie prywatne.
Koncepcja ta zakłada, że życie zawodowe i prywatne powinny być ze sobą połączone – a nie rozdzielone, tak jak w przypadku pierwszej idei. Podejście pozwalające na łączenie tych dwóch życiowych ról zyskało na popularności nie przez przypadek. Dla wielu z nas jest to znacznie łatwiejsze i mimo wszystko bardziej naturalne, niż całkowite oddzielenie spraw osobistych od tych związanych z karierą i pracą zarobkową.
Work-life integration zwane jest również work-life blending i zgodnie z nazwą zakłada przeplatanie się obu światów. Realizując obowiązki zawodowe, możemy je łączyć z wychowaniem dzieci, prowadzeniem domu, czy realizacją swoich sportowych pasji.
Work-life integration w Phinance
Zadowolenie z pracy i wysoki poziom satysfakcji ogólnej naszych pracowników, są od lat naszym priorytetem. Jak work-life integration wygląda w Phinance?
· współpracownicy po okresie wdrożenia mogą dowolnie wyznaczać sobie czas pracy, a także wymiar tego czasu - oznacza to, że nie narzucamy sztucznych ram - nie musisz być dostępny codziennie w określonych godzinach.
· możesz pracować w biurze, ale możesz również pracować z domu online, spotykać się z klientami w dogodnym dla obu stron miejscu. W związku z brakiem konieczności 8 - godzinnej obecności w biurze w określonych porach, masz możliwość pracy hybrydowej w ciągu dnia, oraz łączenia pracy z innymi swoimi zobowiązaniami. Pracę możesz podzielić na etapy, np. spotkanie z klientem – kolejne spotkanie – odebranie dziecka z przedszkola – obiad – kolejne spotkanie z klientem. Terminy spotkań ustalasz samodzielnie.
· nikt nie sprawdza współpracowników w tradycyjny sposób – nie odbijamy kart, nie podpisujemy list obecności – przełożeni doradców rozliczają jedynie efekty pracy, a to również nie jest w przypadku Phinance pod ścisłą kontrolą. Nie ma z góry narzuconych celów sprzedażowych. Jako doradca wiesz, ile musisz osiągnąć, aby zdobyć awans dzięki wewnętrznej ścieżce kariery i kryteriom tam opisanym, jednak to od Ciebie zależy, jak szybko ten awans osiągniesz.
Który model wybrać?
Wybór modelu pracy, zależy od naszej sytuacji, preferencji i oczekiwań. Może się on także zmieniać wraz z rozwojem kariery zawodowej, czy ewolucją naszego życia rodzinnego.
Niewątpliwie work-life integration daje dużo swobody, pozwala np. na załatwienie swoich spraw osobistych/ urzędowych bez konieczności brania urlopu, aby się z tym uporać, jednak może również generować problemy dla osób, które mają trudność z odpoczynkiem czy organizacją.
Nie jest to system dla każdego, ponieważ wymaga dużej samodyscypliny i dobrego ustawiania priorytetów.
Który system jest bliższy Twojemu wymarzonemu modelowi pracy? Chcesz dowiedzieć się więcej o pracy w Phinance? Zapraszamy do kontaktu!